تبلیغات
jrun - روش ساخت مدار چاپی (PCB) بوسیله چاپگر لیزری:

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1 تیر 89

یك روش آسان، با كیفیت و كم هزینه برای ساخت مدار چاپی استفاده از چاپگر لیزری است. روش كار بدین صورت است كه ابتدا با استفاده از چاپگر لیزری بر روی كاغذ گلاسه یا كاغذ های روغنی پشت بر چسب ها و یا هر كاغذی كه جوهر را به خود جذب نكند تصویر پشت فیبر (PCB) را كه قبلا با استفاده از نرم افزارهای مخصوص مانند پروتل و پروتئوس طراحی نموده اید در مقیاس واقعی و با دقت 300dpi پرینت كنید. توجه داشته باشید كه سطح كاغذ را قبل و بعد از چاپكردن لمس نكنید فیبر را در اندازه طرح برش داده و كاملا تمیز نمایید. درجه اتو را بالا برده وكاغذ سفیدی روی آن گذاشته و با گذاشتن اتو به مدت زمان حدود 1 تا 2 دقیقه روی آن، فیبر را داغ كنیدفراموش نكنید كه گرمای بیش از حد و تكرار این كار باعث جدا شدن مس از فیبر می شود. اینك كاغذ سفید را از روی فیبر برداشته و كاغذی كه پرینت كرده اید را طوری كه طرف پرینت شده روی مس قرار گیرد روی فیبر مسی بگذارید. این كار را با دقت فراوان انجام دهید زیرا پس از تماس كاغذ به فیبر چسبیده امكان جابجا كردن آن وجود ندارد. اگر احتمالا طرح خراب شد باید فیبر را تمیز كرده و مراحل فوق را با كاغذپرینت شده دیگری تكرار كرد. پس از اینكه كاغذ روی فیبر چسبید كاغذ سفید دیگری روی كاغذ چاپ شده قرار دهید و اتو را با فشار حدود 3 دقیقه روی آن حركت دهید. سپس كاغذ سفید را كنار گذاشته و فیبر را ب همراه كاغذ روی آن در ظرف آب بیندازید پس از گذشت حدود 10 تا 15 دقیقه كه كاغذ خیس خورد فیبر را از آب خارج كرده و با كشیدن انگشت یا مسواك نرم  روی آن لایه های بالایی كاغذ را جدا كرده دوباره فیبر را داخل آب بیاندازید و بعد از كمی خیس خوردن با كشیدن انگشت ذرات كاغذ باقی مانده را جدا كنید و درانتها پس از بررسی خطوز اگر بصورت جزئی بعضی از خطوط با اشكالاتی مواجه شدید می توانید با ماژیك ضد آب در صدد رفع آن برآیید. مرحله بعد اسید كاری است و در پایان پس از اسید كاری با پارچه آغشته به استون خطوط طرح را از روی فیبر پاك كنید تا خطوط مسی نمایان شود.

نكات قابل توجه:

1-جوهر پرینتر های لیزری دارای تركیباتی از پلاستیك بوده كه برای چاپ روی كاغذ ذوب می شود و جوهر ذوب شده بر روی كاغذ دوباره توسط اتو ذوب شده و بر روی سطح مسی فیبر می چسبد.

2-برای راهنمای چیدن قطعات هم می توانید به همین صورت عمل نمایید.

3-این روش از كیفیت بالاتری نسبت به روش لتراست و ماژیك برخوردار است و از روشهای لامینت و سیلك آسان تر است و عیب این روش این است كه نمی توان از آن برای تولید انبوه استفاده كرد. 
طبقه بندی: PCB، 
ارسال توسط samadian
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس