تبلیغات
jrun - مدار نمایشگر باتری اسیدی 12 ولت:

بازدید : مرتبه
تاریخ : 3 اردیبهشت 89
این مدار ساده ، نمایش فرایند شارژ  تا بالاترین سطح را فراهم می آورد. اگر شما به اطلاعات بیشتری نیاز دارید دیتاشیت LM3914 را چك كنید.تطبیق نهایی ساده است و فقط به یك ولتمتر دیجیتال با دقت لازم، نیاز دارد.مدار نمایشگر باتری های اسیدی

یك ولتاژ 12.56 V بین قطب های مثبت و منفی اتصال دهید و پتانسیومتر 10K را تنظیم كنید تا LED10 روشن شود. ولتاژ را كم كنید و در مراحل مختلف LED های دیگر روشن خواهند شد. چك كنید كه LED1 در ولتاژ حدود 11.89 ولت روشن شود.

 در 12.56 ولت و بالاتر باتری كاملاً شارژ شده و در 11.89 ولت باتری

خالی شده است. LED های سبز نشان می دهند كه ظرفیت باتری بیشتر از 50% می باشد و LED های زرد نشان دهنده ظرفیت 30% تا 50% و LED های قرمز كمتر از 30% را نشان می دهند. این مدار با اجزاء تركیبی نشان داده شده كمتر از 10mA مصرف می كند. البته شما می توانید این مدار را با نیازهایتان  بوسیله تغییرات اندك تطبیق دهید.

مدار فوق برای روش نقطه ای (Dot mode) تنظیم شده ، به این معنی كه تنها در یك زمان مشخص یك LED روشن می شود.اگر شما می خواهید از روش میله ای (Bar mode) استفاده كنید ، پس پین شماره 9 را به مثبت تغذیه متصل كنید. اما با این كار به مصرف جریان افزوده می شود. روشنایی LEDها می تواند بوسیله انتخاب مقادیر متفاوتی از مقاومت 4.7K متصل به پایه های 6 و 7 كم و زیاد می شود. شما همچنین می توانید سطح ولتاژ نمایش داده شده را تغییر دهید. برای مثال، از شما خواسته شده نمایش ولتاژ را به 10 تا 13 ولت تغییر دهید، شما 13 ولت را به مثبت و منفی ورودی اتصال دهید و پتانسیومتر 10K را تغییر دهید تا LED10 روشن شود. موقتاً مقاومتها در pin4 را با پتانسیومتر 200K معاوضه نمایید. دوباره یك ولتاژ 10V به ورودی متصل كنید. اكنون پتانسیومتر 200k را با مقاومتها معاوضه كنید.(سپس میزان مقاومت پتانسیومتر آشكار می شود).

دیود 1N4007  محافظ مدار در مقابل اتصال اشتباه پلاریته می باشد.

هرچند سخت توصیه شده به اتصال مستقیم نمایشگر به باطری، اما اصولاً یك اتصال به فندك ماشین باید كفایت كند ولی به دلایل نامشخص در این زمان ولتاژ در آن نقطه 0.2 ولت كمتر از میزان ولتاژ مستقیم روی باطری است.ارسال توسط samadian
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس