تبلیغات
jrun - لامینت

بازدید : مرتبه
تاریخ : 3 اردیبهشت 89


                       برای تهیه فیبرهای مدارچاپی طرحهای فوق العاده ظریف و حرفه ای

لامینت چیست و چگونه می توان از آن استفاده كرد؟لامینت ماده ای است حساس به نور كه برای تهیه فیبرهای مدارچاپی كارهای خیلی ظریف و پیچیده و دقیق می توان از آن استفاده كرد. (به روش نور دادن، تقریباً مانند روش اسپری پزتیو 20 اما با تكنیك جدیدتر و فوق العاده حرفه ای تر).روش كار به طور خیلی خلاصه چنین است كه ابتدا فیبر را توسط لامینت حساس به نور كرده و سپس فیلم نگاتیو طرح و كار مورد نظر خود را روی فیبر حساس شده با لامینت قرار داده و نور می دهید، سپس آنرا

در محلول مخصوص، ظهور و ثبوت كرده و در نهایت اسیدكاری و سوراخكاری می كنید.لامینت ماده ای است ژلاتینی مانند كه برای راحتی كار واستفاده از آن، بین دو لایه پلاستیك زرورق مانند طاقی قرار گرفته است. لامینت، بدلیل

داشتن كیفیت بالا و دقت فوق العاده زیاد، برای كارهای حرفه ای و ظریف، نمونه سازی ویا تعداد انبوه مناسب ترین و حتی در برخی از موارد تنها روش چاپ خواهد بود.لازم به ذكر است كه فقط با مطالعه این جزوه شما نمی توانید برای دست اول كاملاً موفق شوید، چرا كه كار با لامینت مستلزم كسب مهارت در كلیه مراحل از جمله نورپردازی و ظهور و ... دارد، كه این امر ممكن نیست مگر پس از طی چندین كار عملی و كسب تجربه های شخصی.

                                    كار با لامینت شامل چهار مرحله است:

مرحله اول: حساس كردن فیبر به لامینت- ابتدا در تاریكخانه (در مورد لامینت تاریكخانه عبارت است از اتاقی تاریك كه می تواند دارای نور خفیف زرد رنگی باشد) به اندازه سطح فیبر مدارچاپی كار مورد نظر خود، از لامینت به كمك قیچی ببرید.فیبر مدار چاپی شما باید كاملاً تمیز، صاف و عاری از هر گونه چربی و كثیفی باشد.

همانطوری كه قبلاً نیز گفته شد، ماده حساس به نور (لامینت) در بین دو ورق طلقی قرار گرفته است كه یكی از این لایه های پلاستیكی  نازكتر و نرمتر از دیگری می باشد (لایه طرف داخل رول)، ابتدا آنرا شناسایی كرده وسپس لایه فوق را به آرامی از یك گوشه لامینت شروع به برداشتن نمایید و در همان زمان لامینت را از همان طرفی كه به لایه فوق چسبیده بوده روی سطح مسی فیبر مدارچاپی خود به آرامی و به دقت قرار داده و با دست آنرا خوب ماساژ دهید تا هم هیچ حبابی زیر آن باقی نماند و هم با حرارت ایجاد شده توسط مالش دست شما، لامینت به طور كامل و یك دست به سطح مسی بچسبد. البته برای نتیجه بهتر و اطمینان از چسبندگی كامل لامینت به فیبر، می توانید پارچه ای نخی و تیره رنگ را روی لامینت و فیبر گذاشته و روی آنرا با اتوی ولرمی (داغ نباشد) كمی گرم و اتو كنید. فیبر مدارچاپی شما هم اكنون توسط لامینت، حساس به نور شده و آماده مرحله بعدی كار می باشد. یادآوری می شود كه كلیه عملیات فوق باید در همان تاریكخانه انجام بگیرد و فیبر شما نیز همچنان در تاریكخانه باشد.

مرحله دوم: نوردهی- حال طرح مدارچاپی مورد نظر خود را كه قبلاً كشیده وطراحی كرده اید و یا از كتابی تهیه نموده اید بردارید، از این طرح باید یك نسخه فیلم نگاتیو (فیلم منفی) تهیه كنید. برای تهیه فیلم نگاتیو طرح مورد نظر میتوانید اصل طرح را به لیتوگرافیها برده و درخواست نمایید یا در صورت دسترسی و امكانات از طریق طراحی كامپیوتری نسخه نگاتیو تهیه نمایید. برای نور دادن كافیست فیلم نگاتیو تهیه شده را روی فیبری كه قبلاً بكمك لامینت حساس كرده اید قرار داده و پس از گذاردن یك شیشه تمیز روی فیلم، شیشه و فیلم و فیبر را طوریكه هیچ تكانی نخورد از تاریكخانه خارج كرده و با نور مستقیم خورشید در ظهر فقط به مدت 2 الی 5 دقیقه نوردهی كنید و سپس مجدداً به تاریكخانه برگردانید. توضیح اینكه نوردهی علاوه بر نور خورشید، توسط لامپها وفلورسنتهای مخصوص از نوع پرتو ماورائ بنفشنیز امكان پذیر می باشد. البته بدیهی است كه متناسب با هر شدت نوری، میزان دقیق زمان نوردهی و همچنین فاصله تا لامپ را باید شخصاً تجربه و بدست بیاورید واین امر البته یكی از ریزه كاریها و نكات مهم است ، چرا كه میزان كم نوردهی، باعث پاك شدن كل طرح در مرحله ظهور ویا نوردهی بیش از حد و زیاد باعث كم شدن كیفیت، سایه دار شدن آن ویا ظاهر نشدن آن در مرحله ظهور می گردد.بطور كلی قسمتهایی از لامینت كه نور نخورده باشند، در هنگام ظهور پاك شده واز بین می روند و برعكس قسمتهایی از لامینت كه در مقابل پرتو نور قرار داشته اند، در هنگام ظهور از بین نرفته و بلكه ثابت می شوند.حال شیشه و فیلم را از روی فیبر بردارید، سپس لایه طلقی دوم را كه روی لامینت قرار داشت و هنوز هم روی آن است باید برداشته شود، این كار براحتی با ناخن انگشت امكان پذیر است. پس از برداشتن این لایه كه از لایه قبلی كمی ضخیمتر و شفافتر است، باید اكنون فیبر حساس شده و نور داده شده در مرحله بعدی ظاهر شود. همچنان آنرا در تاریكخانه نگهداری نمایید.

مرحله سوم: ظهور- برای ظاهر كردن طرح روی فیبر مدارچاپی باید از پودر سفید رنگ مخصوص ظهور لامینت استفاده كنید. مقدار 10 گرم از پودر سفید رنگ را (حدوداً یك قاشق غذا خوری پر) در یك لیتر آب سرد ریخته و خوب به هم بزنید، سپس در تاریكخانه فیبر نور داده شده در مرحله قبل را درذون این محلول ظهور غوطه ور كرده و به آرامكی مرتباً تكان دهید تا كم كم شاهد ظاهر شدن تدریجی طرح مورد نظر روی فیبر مدار چاپی باشید. به محض اینكه طرح شما بطور كامل و واضح ظاهر شد یعنی لامینت در قسمتها و نقاط خارج از خطوط مدار شما بطور كلی پاك شد، فیبر را از محلول ظهور بیرون آورده و سریعاً آنرا با آب فراوان بشویید و با دست به ارامی روی طرح فیبر بكشید تا محلول ظهور لیزی آن كاملاً از روی طرح ظاهر شده پاك شود و سپس فیبر را بطور كامل خشك كنید تا هیچ گونه قطره آب و یا رطوبتی وی طرح باقی نماند. حال فیبر شما آماده چاپ می باشد. (مدت زمان تقریبی لازم برای ظهور كمتر از یك دقیقه میباشد.

مرحله چهارم: چاپ و اسید كاری و پاك كردن لامینت- برای چاپ كردن فیبر مدارچاپی یعنی حل كردن مس های اضافی، از اسید مخصوص مدار چاپی یعنی محلول پركلرودوفر و آبجوش در كف ظرف بریزید و بعد به اندازه حدوداً نصف حجم آب موجود در ظرف، اسید را كم كم به آن اضافه كنید و خوب به هم بزنید، سپس فیبر مدار چاپی ظاهر شده را درون محلول اسید انداخته و به آرامی تكان دهید تا به تدریج تمام مس های اضافی از بین بروند. پس از اتمام كار، فیبر را از محلول اسید بیرون آورده وبا آب بشویید.(مدت زمان تقریبی حل شدن مس های اضافی در اسید، كمتر از 15 دقیقه می باشد).

حال باید مواد لامینت را نیز از روی سطح خطوط مسی فیبر پاك كنید. این كار به كمك محلول غلیظ سود سوزآور امكان پذیر است بطوریكه كافیست حدود 20 تا 30 گرم سود را (حدود 3 قاشق غذا خوری) در یك لیتر آب سرد ریخته و پس از حل كردن كامل سود در آب، فیبر چاپ شده خود را درون محلول فوق بیندازید. پس از گذشت 5 الی 15 دقیقه كه بستگی به غلظت محلول سود شما دارد، كلیه مواد از روی فیبر مدار چاپی جدا می شود. اكنون پس از شستشوی مجدد فیبر با آب فراوان فیبر شما آماده سوراخكاری و مونتاژ است.

در صورت موفقیت در كلیه مراحل فوق، از دیدن كیفیت، دقت و ظرافت كار بسیار لذت خواهید برد. فیبرهایی كه با روش لامینت تهیه می شوند، صدها بار از روشهای دیگر مانند: ماژیك، لتراست، سیلك اسكرین و پزتیو20 ، دقیقتر و با كیفیت بالاتر هستند. اصولاً لامینت تنها راه چاپ فیبرهای ظریفی است كه با روشهای فوق امكان پذیر نیست. البته كار با لامینت كاری است هنری و تجربی گه میزان مهارت و تجربه شخص نقش مهم و زیادی در كیفیت آن دارد و چه بسا در آغاز راه و تجربه تان، كار شما بارها وبارها خراب و بی نتیجه بماند.

شرایط نگهداری لامینت از این قرار است كه در تاریكی مطلق باشد. در مجاورت هوا نباشد و در دمای زیر 25 درجه سانتیگراد و به صورت افقی قرار گیرد.

توجه: لامینت، پودر مخصوص ظهور، اسیدپركلرودوفر و سود سوزآور همگی مواد شیمیایی هستند، لذا در هنگام كار با آنها احتیاط و دقت لازم را كاملاً مبذول دارید. مثلاً مواظب چشمان خود باشید تا محلول ظهور یا محلول سود وارد آن نشود. ضمناً پس از اتمام كار خود، محلولهای باقی مانده را دور بریزید.




طبقه بندی: PCB، 
ارسال توسط samadian
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس